Ako získate energetický certifikát?

AK plánujete postaviť budovu alebo dom, potrebujete získať energetický certifikát. Na čo ho vlastne potrebujete pri samotnej stavbe? Energetický certifikát je v legislatíve. Musí ho mať každá jedna budova alebo rodinný dom. Energetická certifikácia budov je aj v zákone. Potrebujete ju, aby ste vôbec mohli začať so samotnou stavbou. Každá budova musí mať informácie o tom, koľko energie spotrebúva. Ide o doklad, kde to budete mať uvedené. Ak túžite po zakúpení nehnuteľnosti, budete sa práve rozhodovať aj podľa energetického certifikátu konkrétnej nehnuteľnosti.

stavba domu

V tomto certifikáte máte rôzne kategórie. Nazývajú sa triedy. Podľa danej triedy zistíte, aké prevádzkové náklady musíte vynaložiť, aby ste hospodárili správne. Takýto energetický certifikát si nemôžete vyhotoviť vy sami. Potrebuje ho vystaviť pracovník, ktorý má na to špeciálne oprávnenie. V dnešnej dobe je veľmi jednoduché objednanie takejto služby. Na internete máte rôzne webové stránky, kde si objednáte firmu, ktorá vám tento energetický certifikát vystaví. Oprávnená osoba musí vidieť vaše plány na stavu a celkového projektu budovy. Musí zvážiť a prehodnotiť všetky aspekty, ktoré k tomu prináležia. Ohodnotenie budovy prebieha veľmi rýchlo. Každá budova, stavba, nehnuteľnosť musí mať v dnešnej dobe aj energetický certifikát. Bez toho nemôžete začať s realizáciou vašich plánov.

energetický certifiká

Ak vaša budova získa energetický certifiká, bude veľmi jednoduché aj skolaudovať ju. Pri kolaudácií musí každá stavba spĺňať určité požiadavky. Bez nich vám nikto budovu neskolauduje. Myslíte si, že kolaudácia je len formalitou? Ani náhodou. Skolaudovanie budovy býva niekedy dosť veľkým problémom. Ak pracovník, ktorý má oprávnenie, zistí nejaké nedostatky, vaša budova zostane neskolaudovaná, pokým tieto chyby neopravíte. Je to potom veľmi nadlho. Radšej choďte presne podľa projektovej dokumentácie, ktorá vám zabezpečí plynulý chod stavby a vašej realizácie.